W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w dniach 29 października 2024r. oraz 4 listopada 2024r. w spotkaniach przeprowadzonych przez Policję dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.
Podczas spotkania z uczniami klas starszych funkcjonariusze Policji aspirant Paweł Kusiak i aspirant Marek Wojteczek przedstawili zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.
Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, sięgania po środki uzależniające w tym dopalacze i e-papierosy oraz stosowania agresji wobec innych. Podczas spotkania uczniowie zostali poinformowani, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, namawiani do czynu zabronionego przez prawo.
Istotną częścią spotkania była cyberprzemoc. Zostały przedstawione skutki jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Policjanci uświadomili uczniom aby z dużą rozwagą zamieszczać wszelkie informacje i fotografie na portalach internetowych.
Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącym pytania.
W związku z pojawiającym się coraz częściej w szkołach na terenie całego kraju problemem stalkingu, na prośbę dyrekcji i nauczycieli, funkcjonariusze przybliżyli tę tematykę uczniom. Mundurowi wyjaśnili pojęcie stalkingu oraz omówili jego formy i konsekwencje prawne jakie grożą za uporczywe nękanie innej osoby oraz naruszenie jej prywatności. Uświadomili uczniów, że nękanie rówieśników, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów niesie za sobą poważne konsekwencje.
Przekazali także podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja oraz dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.
Wszystko to miało to na celu zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii zagrożeń internetowych i konsekwencji prawnych.
Wizyta w szkole była także okazją do poruszenia problematyki narkotyków, dopalaczy i środków odurzających, a wszystko po to, by uświadomić młodzież, jakie zagrożenia pojawiają się wokół nich. Funkcjonariusze omówili także konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, w tym także kary za ich posiadanie, udostępnianie czy też handel.
Na spotkaniu z uczniami klas IV-VI aspirant Marek Wojteczek przypomniał także o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o bezpieczeństwie pieszych. Zwrócił szczególną uwagę na to, aby każdy będąc niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego używał elementów odblaskowych.
Dziękujemy przedstawicielom policji asp. Pawłowi Kusiak i asp. Markowi Wojteczek, za poświęcony czas i lekcję bezpiecznego korzystania z Internetu.
Mamy nadzieję, że spotkania przyczynią się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.