Świetlica szkolna jest miejscem rozwijającym w dzieciach kreatywność i pasję tworzenia. Dziecko tworzy, rysując, malując, a także konstruując i pisząc.
W świetlicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzawach organizowane są zajęcia na wielu płaszczyznach zainteresowań uczniów. Są to zajęcia plastyczno-techniczne, ruchowe, zadania logiczne, muzyczne.
Podejmowane zadania wpływają nie tylko na rozwijanie ukrytego potencjału i wyobraźni dzieci, ale również uczą samodzielności i budują wiarę we własne siły. Każde dziecko posiada jakieś hobby oraz talent. Zadaniem nauczyciela jest dostrzec te zdolności i ukierunkować je we właściwy sposób. Niekiedy od pomysłu do jego realizacji prowadzi długa i kręta droga… W międzyczasie mogą pojawić się zniechęcenie i brak motywacji do dalszego działania.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie na zajęciach w świetlicy różnych metod pracy, materiałów i technik. Przy tworzeniu prac dziecko inspiruje się dowolnym motywem albo wymyśla zupełnie abstrakcyjne dzieła. Warto podkreślić, iż to młody twórca jest tu wizjonerem i konstruktorem, a rolą nauczyciela jest jedynie wspieranie dziecięcego myślenia poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni artystycznej.
Dobór odpowiednich form, poszukiwanie czegoś nowego dają nieograniczone możliwości tworzenia niepowtarzalnych prac. Szczególnie sprawdza się łączenie poszczególnych elementów układanki w jedną całość. Ten rodzaj pracy nie wymaga od ucznia trzymania się ściśle ram, umiejętności rysowania dokładnych kształtów, może więc zachęcić do zabawy szczególnie te dzieci, których mocną stroną nie jest rysowanie czy kolorowanie.
Gry i zabawy umysłowe poszerzają wiedzę, utrwalają wiadomości zdobyte w szkole. Dzieci ćwiczą zmysły, rozwijają spostrzegawczość, uwagę, dowcip i pomysłowość. Przy grach
i zabawach dzieci mimowolnie podporządkowują się zasadom gry, uczą więzi z grupą, współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji.
Rodzaje gier i zabaw: towarzyskie, ze śpiewem i muzyką, zręcznościowe, stolikowe, dydaktyczne, które pobudzają wyobraźnię, a przez to rozwijają szereg pojęć: przestrzeń, kształt, czas, wielkość, liczba, kolor, naśladowcze – gdy dzieci bawią się w „kogoś lub coś”.
Rozrywki umysłowe to: zagadki, łamigłówki, rebusy, szarady, krzyżówki, kalambury, quizy. Utrwalają elementy wiedzy, pobudzają do myślenia, ćwiczą pamięć, zmuszają do szybkiej orientacji.
Nasi uczniowie i uczennice są bardzo kreatywni, doskonale odnajdują się w grach i pracach zespołowych i niewątpliwie mają zdolności konstrukcyjne.